V čem jsou hokejové nože unikátní?
Ojedinělost spočívá v kombinaci použitého materiálu a hlavně systému ostření. Samotné nože jsou vyrobeny ze speciální nerezové oceli s obrovskou tvrdostí i houževnatostí. Jejich povrch jsme dokázali potáhnout neskutečně tvrdou a relativně silnou vrstvou, která dosahuje asi 20x větší tvrdosti, než má chirurgická ocel - 2.900 jednotek dle Vickerse! U dospělých vrcholových hokejistů, jsme tak mimo jiné dokázali prodloužit interval ostření nožů 4-8 týdnů v sezóně (pakliže nedojde k poškození nože způsobem kov o kov) a u mladších hokejistů je to jedno až dvě ostření za celou sezónu.
Zaměřili jsme se především na fyzikální vlastnosti nožů a ostření jako takového a vyvinuli revoluční přístroj s vlastním systémem ostření drážky s mnoha patentovanými funkcemi, včetně speciálních ostřících kotoučů, které dokáží hráče výrazně zrychlit. Jak je to možné?
Možná víte, že princip bruslení spočívá v tom, že mezi nožem a ledem vzrůstá tlak a tím i teplota. Díky tomuto jevu roztaje mikrovrstva ledu pod nožem a bruslař se vlastně pohybuje výhradně po vodě. Zní to velmi jednoduše, ale při bruslení vzniká mnohem více mechanismů, které naštěstí bruslař nemusí znát. Ani současní fyzikové neví přesně, jaké principy bruslení ovlivňují.
Nám se však podařilo najít spojitost mezi rychlostí a mechanicko-chemickou úpravou nože. Když se na takto upravený povrch nanese diamantová či wolfram karbonová vrstva se speciální hydrofobní úpravou, vše se změní.
Vše začíná u nanodrážky Pikatec. Díky jejím speciálním úpravám se zvýšila vztlaková plocha o více než 30%. K dosažení ideálních vlastností jsme po náročných testech stanovili rádius žlábku na hodnotu jednotného poloměru. To vše ve spojení se skvělými hydrodynamickými vlastnostmi výrazně mění jízdní vlastnosti nožů snad ve všech ohledech. Jakmile vstoupíte na led, ucítíte, jak nože „samy jedou“. Na jedno odražení jste schopni přejet celé hokejové hřiště na délku. Uděláte však první „bognu“ (otáčku) a budete vědět, že to je tak, jak to má být. Brusle Vás bude mnohem lépe držet.
Ani testeři z řad bývalých vrcholových hokejistů, nebyli schopni posoudit, co přesně je jinak, kromě pocitu, že to „lépe klouže“. Všichni se ale shodli, že změna je obrovská.
Vlastnosti nožů PIKATEC Nanoblade
Výrazně rychlejší – díky menšímu tření je bruslař výrazně rychlejší, a to nejen v jednotkách procent. K tomuto přispívá i patentovaná změna geometrie nožů.
Obratnější – pakliže máte nože srovnány kolmo k ledu, nedělá vám problém se při jízdě volně otáčet, měnit směr jízdy, a to bez známého pocitu „drhnutí“ hrany nože.
Flexibilní a kluzný v příčném směru – mnoho dospělých hokejistů přechází časem ke změně ostření poloměru drážky od menšího k většímu. Je to z toho důvodu, že potřebují bruslit nejen dopředu, ale mnohdy i příčně (do strany). Malé rádiusy toto neumožňují, poněvadž ostré hrany je prudce zastavují. Naopak drážky okolo 25 mm (1/1“) významně lépe kloužou v příčném směru a hokejista může jet i do strany. Nanodrážka Pikatec má při svém jednotném rádiusu vlastnosti, kterých nelze dosáhnout současným konvenčním ostřením.
Stabilnější – díky těmto vlastnostem jsme si mohli dovolit zcela změnit geometrii nožů a výrazně hrany zpřesnit a srovnat je na patě i špičce. Hokejista tak získá stabilnější pocit, než při „kolíbce“.
Pevnější na hranách – díky všem úpravám jsme výrazně zostřili hrany nožů. Ty jsou asi 6x-8x ostřejší než standardní brus. To umožňuje bruslaři lépe držet brusli v náklonu a ostřeji měnit směr. Zároveň nám to umožnilo zvýšit výšku nože o cca 4 – 10 mm, oproti standardním nožům a povolit bruslaři i větší náklon v „bogně“, čímž výrazně zmenší poloměr otáčení. Díky tomu rychleji unikne protihráči při stíhání, či rychleji dojede protihráče při manévrování. Jediné, co je nutné dodržet, je správné bruslení, tzn. v zatáčce „tlačit na špičky“ nožů a nejezdit na „patách“! K tomu je dobré mít povolené brusle v oblasti kotníku, aby hráč mohl do pokrčených nohou ve zmiňovaných „bognách“.
Větší výdrž bruslaře – logickým vyústěním vlastnosti „méně námahy“ je klíčová vlastnost při utkáních – větší výdrž bruslaře.
Široké – Široká plocha ostří (ze 3 na 4,5 resp. 5 mm) mění fyzikální mechanismy jízdy a umožňuje, aby se bruslař nebořil do měkkého ledu, neztrácel tak rychlost a bruslení pro něj nebylo namáhavé.
Tvrdší – díky unikátním vlastnostem, ale i díky nanodrážce Pikatec brusle výrazně déle vydrží bez ostření. Slovem výrazně déle myslíme minimálně 5x, pakliže hokejista nepoškodí hranu nárazem o jiný tvrdý předmět, jako je hokejová branka či nože jiného bruslaře.
Ideální proporce – není to jen změna tvaru geometrie, kterou nám umožnila nanodrážka Pikatec. Jsou to i proporcionální změny na hranách a trajektoriích 3D, kdy se tyto parametry liší na rozdíl od nožů jednotné tloušťky. Tak lze ještě více zlepšit jízdní vlastnosti.
Méně námahy – díky výrazně lepšímu skluzu se bruslař tolik neunaví při bruslení a vydrží tak déle v ostrém tempu. Tato vlastnost je při utkáních rozhodující. Zároveň si šetří části těla, které jsou překonáváním odporu a samotným bruslením extrémně namáhány (kyčle, třísla apod.).
Delší životnost nože – díky mnohonásobně menší četnosti ostření nůž vydrží při zachování lepších jízdních vlastností výrazně déle. Je známo, že častým ostřením se snižuje výška nože. Ta bruslaře výrazně limituje v náklonu, a tedy v obratnosti. Kromě toho při dosažení kritické výšky (tenkosti), se musí nože pro nepoužitelnost vyřadit a zakoupit nové. Z tohoto logicky vyplývá, že nože Pikatec Blade vydrží mnohokrát déle než nože standardní. Kromě nižší četnosti ostření je totiž i výška nože výrazně vyšší. To náklady na provoz bruslaře citelně snižuje.
Šetření nákladů na ostření – i když vytvoření nanodrážky je oproti standardnímu ostření nákladnější, následná nutnost ostření je asi 5x menší. Náklady na provoz se tak snižují. Také je nutno též počítat čas přesunu k brusiči a náklady na dopravu spojené s každým ostřením, které často výrazně přesahují cenu vlastního ostření. Standardní nože je také nutno po zakoupení naostřit, a teprve potom se mohou používat. Nože Pikatec Nanoblade zakoupíte a můžete rovnou na led.
Protože však nemáme rádi kompromisy, nezabývali jsme se ekonomickou variantou nožů. V oblasti použitých materiálů jsme zvolili prvotřídní nožířskou ocel, která je v dolní části břitu rozšířená na 4,5 – 5 mm. Každý nůž je tak prostorově obráběn ve 3D! Veškerý důraz byl kladen na ultimativní řešení bez kompromisů. Výsledkem našeho vývoje se stal nůž: