Nanokosmetika PIKATEC pro ochranu karoserie, skel a kol dopravních prostředků byla vyvinuta tak, aby vydržela studené arktické i horké rovníkové extrémy. Základem ochranných politur PIKATEC je patentovaná směs unikátní pryskyřice, speciálních aditiv a velmi tvrdých přírodních materiálů miniaturní velikosti zvaných nanočástice. Ty mají za cíl vytvořit na ošetřeném povrchu velmi tvrdou a odolnou vrstvu, která vůz chrání před poškozením, vyzdvihne lesk a hloubku laku a maximálně usnadní následnou údržbu.
Díky své velikosti vyplní nanočástice oxidů křemíku, zirkonu a titanu veškeré póry a téměř dokonale ošetřený povrch vyhladí. I takové na první pohled hladké čelní sklo, má ve skutečnosti velmi hrubou strukturu. V jeho prohlubních a průrvách se usazují nečistoty, chemikálie a mastnoty, které se velmi špatně odstraňují. Tím, že povrchy vyhladíme, nemají se nečistoty kde přichytit, vůz se mnohem méně špiní a jeho údržba je velmi snadná. Po většinu času jej stačí oplachovat obyčejnou vodou a pokud se přece jen více ušpiní, snadno a rychle jej umyjeme nanošamponem.
Velmi tvrdý keramický povlak, který nanokosmetika PIKATEC vytvoří, extrémně zvyšuje odolnost ošetřeného povrchu proti oděrkám, drobným škrábancům od poletujících drobných částeček v ovzduší, chrání před působením chemikálií a solí a odolává teplotám přes 700°C. Celkovým uzavřením povrchu zabraňuje i stárnutí a blednutí laku, které způsobuje UV záření, a které přes nanovrstvu neprostoupí.
Představte si povrch skla nebo laku pod mikroskopem. Není hladký, vypadá jako hornatá krajina. V údolích této krajiny se dlouhodobě usazuje špína a prach (viz. obrázek 1). Přes dlouhodobě neošetřené sklo je hůře vidět, kola jsou zanesena brzdným prachem a neošetřený lak působí pro změnu zašle. To si mnozí neuvědomují až do chvíle, než si například vedle znečištěného skla postaví sklo řádně vyčištěné. Pak je patrný zásadní rozdíl.
Obr 1 - Povrch s usazeninami nečistot
Kosmetika PIKATEC, díky přítomnosti mikroskopických nanočástic a ostatních patentovaných chemických prvků, tuto hornatou krajinu (povrch laku, nebo skla) plnou usazené špíny a prachu dokonale vyčistí. Nanočástice vnikají do všech záhybů povrchu a veškerých běžných nečistot ho zcela zbaví (viz. obrázek 2). Teprve takto vyčištěný povrch je připraven k nanesení ochranné politury PIKATEC (viz. obrázek 3). Pamatujte, že čím lépe povrch připravíme a především odmastíme, tím lepší bude přilnavost a odolnost následné ochranné vrstvy. Naopak, zanecháme-li na voze nějakou špínu, neaplikujeme ochrannou polituru na karoserii, ale právě na tyto nečistoty. To může mít za následek omezenou funkčnost a životnost ochranné vrstvy. Odpadne-li totiž špína od karoserie, odpadne logicky i nanovrstva.
Obr 3 - Vyčištěný povrch
Ochrannou polituru s příměsí unikátních nanočástic naneseme krouživými pohyby v souvislé a velmi tenké vrstvě na vyčištěný povrch (viz. obrázek 4). Nanáší se pouze tolik, aby vznikl viditelný tenký film. Aplikovat další nebo silnější vrstvu je zbytečné, přebytky politury při rozlešťování stejně setřeme hadrem. S větší vrstvou se pouze zvyšuje pracnost a spotřeba politury.
Obr 4 - Nanesení aplikační emulze PIKATEC
Takto vzniklý film se nechá působit zhruba 30 minut (u politury na sklo 5 minut), během které politura „zateče” do struktury povrchu. Následně se ochranná vrstva rozleští pomocí mikrovláknové utěrky (viz. obrázek 5). Politura tak pronikne do všech nerovností karoserie (pro představu do všech údolí hornaté krajiny) a vyhladí ji. Vrstva, která přečnívá nad vrcholky hor, je zbytečná a jednoduše se setře.
Obr 5 - Rozleštění aplikační emulze PIKATEC
Politura shora pomalu zasychá a začíná se z ní vylučovat nosič nanočástic - tzv. emulgátor. Samotné nanočástice se srovnávají do své konečné polohy. Jako každý prvek mají svůj záporný a kladný pól. K povrchu se částečky řadí kladným pólem a v opačném směru záporným. A protože jsou částice prachu a jiných nežádoucích molekul (nečistot) také záporně nabité, nanovrstva je odpuzuje. Je to podobné jako dva magnety. Opačně nabité póly se přitahují, otočíte-li ale magnet stejnými póly k sobě, (v našem případě tedy mínusovými póly), silně se odpuzují a nelze je spojit.
Během dalších 12 hodin politura definitivně vytvrdne. Během tohoto procesu, za pomoci van der Waalsových přitažlivých sil, tvoří nanočástice rozptýlené v revoluční kosmetické emulzi pevnou krystalickou mřížku. Takto vzniklý ochranný film mnohonásobně zvyšuje tvrdost a oděruvzdornost ošetřeného povrchu a dosahuje finální odolnosti vůči kapalinám (viz. obrázek 6). Při tuhnutí za nízkých teplot se může doba konečného vytvrzení prodloužit. Již po 90 minutách můžete ošetřené plochy nanokosmetikou PIKATEC vystavit slunečnímu záření, lehkému dešti, ale i mrazu do -5°C. Je ale důležité myslet na to, že politura celkově vytvrdne až po 12ti hodinách. Silný déšť, nebo jízda v prašném (abrazivním) prostředí by tak mohly narušit strukturu ještě zcela nevytvrzelé ochranné vrstvy a omezit tak její funkčnost a životnost. V této době se také snažte vyhnout použití stěračů, které by mohly tuhnoucí polituru poškodit. Vždy je ale třeba důsledně dodržovat bezpečnost silničního provozu!
Obr 6 - Konečné vytvrzení politury
Během fáze vytvrzování můžete, zejména na tmavé karoserii, pozorovat tvorbu světlých mapek či miniaturních částic, které vytváří iluzi, jakoby na ošetřený povrch dopadala smítka prachu nebo nebyla politura dostatečně rozleštěna. Je to důsledek vylučování emulgátoru (nosiče nanočástič) a zbytkových mastnot. Tuto směs je nutno zhruba týden až 14 dní po aplikaci důkladně smýt teplou vodou s nanošamponem a případně za sucha lehce doleštit mikrovláknovým hadříkem. Pokud by vyloučený emulgátor s mastnotou na karoserii zůstal, může se zejména v horkém letním počasí stát, že se „připeče” k polituře. Emlugátory pak mohou omezit voděodpudivý efekt a mastnoty nečistoty naopak přitahovat. Lokálně pak můžete mít pocit, že politura nefunguje. Nezapomeňte proto emulgátory vždy důsledně smýt! Teprve poté se nastartuje vysoká voděvzdornost.
Odstranění emulgátorů po připečení může být již obtížnější a trvat i několik cyklů mytí. Každým dalším mytím se odpudivé vlastnosti ochranné vrstvy, po určitou dobu, ještě zlepšují.
Takto vzniklý ochranný neviditelný film polarizovaných nanočástic dodává povrchu nejen odpudivé a antiadhezní vlastnosti, ale díky své tvrdosti funguje jako velmi odolný ochranný štít. Nanočástice vnikají do pórů a mikrotrhlin povrchů a chrání je před dalším poškozením. Politury vyhlazují povrch a snižují tak jeho aerodynamický odpor. Letící předměty (špína, prach apod.) se od vrstvy nanočástic lehce odrazí (viz. obrázek 7) a nevytvářejí na karoserii škrábance a rýhy (viz. obrázek 8). Obdobně funguje ochranný povlak i na hmyz, na výkaly od ptactva a další látky, které působí obdobně jako kyselina, okamžitě se „prožírají” do laku a zanechávají na něm neodstranitelné stopy. Ochranný štít Pikatec odolává po určitou dobu i těmto velmi agresivním látkám, po kterou je lze z vozu jednoduše setřít jen jedním tahem vlhkou utěrkou a lak vozu zůstává bez poškození.
Obr 8 - Poškození neošetřeného povrchu letícím předmětem
Nanočástice drží dokonale pohromadě. Jsou tak malé, že se mezi ně nemůže dostat žádná větší částice prachu, nebo jiná, lak poškozující molekula. Politury PIKATEC zajistí povrchu karoserie vysoký lesk a hloubku laku. Díky své tvrdosti také ochranu před škrábanci, ochranu před vlivy solí a asfaltu, ochranu před pylem a pryskyřicí ze stromů, ochranu před výkaly ptáků a hmyzem. Extrémně důležitá je vysoká ochrana před UV zářením. Díky velmi silným UV filtrům, obsažených v politurách, tak ochranná vrstva zabraňuje blednutí, vysychání a předčasnému stárnutí laku, které UV záření ze slunečních paprsků způsobuje. I když ochranná vrstva PIKATEC vydrží na karoserii déle než jeden rok, právě díky slábnoucím UV filtrům je třeba ji po roce obnovit.
Podívat se na produkty PIKATEC pro automobily, motorky a kola